Reklam Alanı

Nerede Oy Kullanacağım ? Sandık ve Sıra No Öğrenme

Merhabalar, Nerede oy kullanacağım, sandık ve sıra no öğrenmek için doğru adrestesiniz, 24 haziran seçimlerine sadece iki gün kaldı ve seçmen kağıtlarını almayanlar merak etmesin artık internet üzerinden oyunuzu nerede kullanacağınızı sorgulayabilir vede sadece kimlik kartınız ile oy kullanacağınız yere giderek oyunuzu kullanabilirsiniz.
nerede oy kullanacağım, sandık no sorgulama, sıra no sorgulama
Siz değerli vatandaşlarımıza ve ziyaretçilerimize internet üzerinden iki seçenek sunulmaktadır, YSK üzerinden veya E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilme imkanı ile artık herkes nerede, hangi sandıkta ve sıra numarasının kaç olduğunu öğrenebilir.

YSK ÜZERİNDEN SANDIK SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Üst kısımdaki seçenekte Yüksek Seçim Kurulu resmi web sitesi üzerinden kimlik bilgileriniz ile sorgulama yapabilirsiniz.

E-DEVLET SANDIK SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

.E-devlet kapısı üzerinden e-devlet giriş bilgileriniz ile sisteme giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz, E-Devlet giriş bilgileriniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek bilgilerinizi alabilirsiniz, PTT'den aldığınız zarfın içerisinde yer alan şifre ve T.C kimlik numaranız ile e-devlet sitesine giriş yapabilirsiniz.

OY VERME SAATLERİ

Seçimde oy verme saatlerine ilişkin YSK kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde oy verme günü olan 24 Haziran 2018 Pazar günü, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 8 Temmuz 2018 Pazar günü tüm yurtta oy verme başlangıç ve bitiş saatleri 08.00-17.00 olarak belirlendi.

NASIL OY KULLANACAĞIM?

24 Haziran'da seçmene iki pusula tek zarf verilecek. Oy pusulaların biri Cumhurbaşkanı seçimi için, diğer oy pusulası ise milletvekili seçimi için tercihe sunulacak.

Cumhurbaşkanı seçilecek olan oy pusulasının üzerinde Cumhurbaşkanı adaylarının fotoğrafı ve isimleri bulurken, Milletvekili seçilecek pusulanın üzerinde partilerin logosu ve isimleri yer alıyor olacak.

Her iki pusulanında altında yer alan içi boş yuvarlak alana tercih edilen bölgeye mühür basılacak. Tercih işleminin ardından iki oy pusulası da tek zarfın içerisine konularak sandığa atılacak.

Pusulada yalnızca tek bir partiye mühür basılmışsa, oy o partiye yazılıyor.

Pusulada yalnızca ittifaka mühür vurulmuşsa, oy ‘ittifak ortak oyları’ sütununa yazılıyor.

Pusulada hem ittifaka, hem de tek bir partiye mühür vurulmuşsa, oy o partiye atılmış sayılıyor.

Pusulada mühür ittifak bölümüne taşacak şekilde parti alanına vurulmuşsa, oy yine partiye sayılıyor.

Pusulada hem bir ittifaka, hem de birden çok partiye mühür basılmışsa, o takdirde bu oy ittifak için kullanılmış sayılıyor, ‘ittifak ortak oyları’ hanesine yazılıyor.

SANDIĞA GİTMEDEN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

NEREDE OY KULLANACAKSINIZ: Seçmenler kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabilecek. Oy vermeye seçmen bilgi kağıdınızla gidin. Seçmen kağıdınız ulaşmadıysa YSK’nın sitesinden, e-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağınız yeri öğrenebilirsiniz.

TC NUMARALI KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN: Oy verme günü yanınıza seçmen bilgi kağıdının yanısıra Türkiye Cumhuriyeti (TC) kimlik numarasını taşıyan; TC Kimlik Kartı, nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensubu mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

BELGELERİNİZİ VERİN: Oyunuzu kullanırken sandık kurulu görevlisine kimliğinizi verin. Görevli seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.

İMZA ATILMALI: Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.
  Sponsorlu Bağlantılar 
  Sponsorlu Bağlantılar 

Yorum Gönder

0 Yorumlar