Reklam Alanı

Resimli Cuma Mesajları ( 2019 )

Sitemizin bu sayfasında en güzel resimli cuma mesajları ve resimli cuma sözleri yer almaktadır, hazırladığımız bu arşivde mübarek cuma günü için özenle seçilmiş görseller yer almaktadır, Görsellere geçmeden önce kısa bir bilgilendirme yazısı paylaşacağız bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.


Sozlerim.org ailesi büyük bir ailedir ve her kesimden milyonlarca ziyaretçisi bulunmaktadır, Sitemizin ziyaretçilerinden olan bir arkadaşımız bizlere "Müslümanlar için, Neden diğer günler değilde CUMA günü özeldir" diye bir soru yöneltmiş, Bu soruya benzer bir kaç soru ile daha karşılaştık ve aşağıdaki bölümü bu soruyu soran arkadaşlarımız için hazırladık.Soru: Cuma Günü Neden Mübarek Gündür ?


“Güneşin doğduğu günlerin en faziletlisi / en üstünü cuma günüdür. Çünkü Âdem o günde yaratılmış, o günde cennete yerleştirilmiş ve o günde cennetten çıkarılmıştır.” (bk. Müslim, 854; Nesai, 3/89; İbn Kesir, 1/2328)

Hz. Âdem’in Cennetten çıkarılması, yeryüzüne yerleştirilmesi ve yeryüzü halifelik payesine ulaştırılması anlamına geldiği için, o da bu cihetle büyük bir nimettir.

Demek ki cuma günü, insanlığın ilk yaratıldığı, cennete yerleştirildiği ve yeryüzü halifesi olduğu bir gün olduğundan ötürü insanlar için büyük bir bayram günü olmuştur.

Çeşitli hadislerden anlaşıldığına göre cuma, haftalık ibadet günü olarak daha önce Yahudi ve Hristiyanlar için tayin ve takdir edilmiş, fakat onlar bu konuda ihtilâfa düşerek Yahudiler cumartesiyi, Hristiyanlar pazarı haftalık toplantı ve ibadet günü olarak benimsemişler. Allah da cuma gününü Müslümanlara nasip etmiş, onları bu konuda hakka ulaşmaya muvaffak kılmıştır. (Müslim, “Cuma”, 19-23)

Böylece İslâm’da haftalık toplu ibadet günü olarak cuma seçilmiş, bu günün bir bayram olduğu birçok rivayette açıkça belirtilmiştir (Beyhaki, Sünen, 3/243; İbn Kayyim, Zadu’l-mead, 1/369)

Allah’ın cennette cuma gününe tekabül eden ve “yevmü’l-mezîd” denilen günde, kullarına kendisini ziyaret fırsatı vereceğini, bunun için onlara tecelli edeceğini bildirilmiş (İbn Kayyim, 1/369-372, 408-410), başka bir hadiste de bu günde yapılan duaların kabul edileceği bir anın (icâbet saati) bulunduğunu haber vermiştir.

İcâbet saatinin zevalden itibaren namazın başlamasına, imamın minbere çıkmasından namazın başlamasına veya bitimine ya da ezandan itibaren namazın eda edilmesine kadar devam ettiği, ayrıca fecir ile güneşin doğuşu, ikindi namazı ile güneşin batışı arasında olduğu şeklinde çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Hz. Peygamber (asm)’in, “Ben onu biliyordum, ancak Kadir Gecesi gibi o da bana sonradan unutturuldu.” (Hâkim, Müstedrek, 1/279) meâlindeki hadisine dayanarak esmâ-i hüsnâ arasında ism-i a‘zamın, Ramazanın son on günü içinde Kadir Gecesinin gizli tutulması gibi, icâbet saatinin de insanların bütün gün boyunca Allah’a yönelmeleri için gizli tutulduğu ifade edilmiştir.

Cuma günü, gerekli temizliği yaptıktan sonra camiye gidip hutbe dinleyen ve namazı kılan kimsenin o gün ile daha önceki cuma arasında işlemiş olduğu günahların affedileceği belirtilmiş (Buhârî, Cuma, 6, 19), bu günü önemsemeden üç cuma namazını terk eden kimsenin kalbinin mühürleneceği bildirilmiştir. (Ebû Dâvûd, Salât, 204)

İslâm dünyasının her tarafından Müslümanların bir araya geldiği en büyük toplu ibadet olan hac, arefe gününün cumaya rastlaması halinde “hacc-ı ekber” (büyük hac) olarak anılır.

Bütün bu özelliklerinden dolayı gerek fert gerekse toplum olarak Müslümanlar açısından büyük önem taşıyan cuma gününde farz olan cuma namazından başka şu hususların yapılması sünnet kabul edilmiştir:

Kaynak: https://sorularlaislamiyet.com/cuma-gununun-mubarek-olmasinin-sebebi-nedirResimli Cuma Mesajları ( 2019 )

Kısa bir açıklama derken uzun bir açıklamadan sonra sizler için özenle seçmiş olduğumuz resimli cuma mesajlarına aşağıdaki kısımda yer verme fırsatımız oldu, burada yer alan görseller tarafımızca özenle seçilmiş ve incelendikten sonra sitemize eklenmiştir, Bu özel sayfada yer almasını istediğiniz resimli sözleri bizlere gönderebilirsiniz.Bizlere resimli cuma mesajı göndermek için görseli hizliresim.com buraya tıklayarak hızlıresim.com adresine yükleyip linkini bizlere iletebilirsiniz.

resimli cuma mesajları, resimli cuma sözleri, en güzel cuma mesajları, cuma mesajları 2019

resimli cuma mesajları, resimli cuma sözleri, en güzel cuma mesajları, cuma mesajları 2019

resimli cuma mesajları, resimli cuma sözleri, en güzel cuma mesajları, cuma mesajları 2019

resimli cuma mesajları, resimli cuma sözleri, en güzel cuma mesajları, cuma mesajları 2019

Yorum Gönder

0 Yorumlar